
iná tvorba
Akademický maliar Ján Mikuška sa po štúdiách na oddelení monumentálnej a dekoratívnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1966 - 1972) hneď veľmi aktívne zapojil do výtvarného procesu na Slovensku.
Už krátko po absolvovaní školy realizoval v rokoch 1973 - 1997 okolo 35 monumentálnych diel pre interiérovú a exteriérovú architektúru (maľby, gobelíny, reliéfy, kamenné, keramické a sklenené mozaiky) v Ladcoch, Novom Meste nad Váhom, Trenčíne, Žiline, Námestove, Trenčianskych Tepliciach, Bytči, Bánovciach nad Bebravou, Bošáci, Trenčianskych Stankovciach, Soblahove a inde.
Ján Mikuška bol 22 rokov riaditeľom MsKS v Novom Meste nad Váhom. Podieľal na rozvoji výtvarného diania v meste a organizoval jeho bohatý kultúrny život. Inicioval, resp. úspešne pokračoval v tradícii a podporoval divadelnú, hudobnú a knižnú kultúru.
Podpísal sa na zrode festivalov s celoslovenskou pôsobnosťou i kvalitných koncertov vážnej hudby. S jeho menom sa spája vznik, príp. rozvoj činnosti MKO, folklórnych a divadelných súborov a bohatá výstavnícka činnosť (Novomestský osteň a Návraty do Nového Mesta nad Váhom), ale aj individuálne prezentácie výtvarníkov nielen zo SR.
Vďaka jeho úsiliu sa podarilo naplniť dlhoročnú myšlienku novomestských výtvarníkov zriadenia Galérie P Matejku. Pri galérii vzniklo i Divadielko galéria pre malé javiskové formy.
Pre mesto vytvoril grafické návrhy erbu mesta, plagátov k podujatiam, katalógy k výstavám, mnohé logá (i MsKS), fotografie, sedem novomestských kalendárov.
Zostavil tri publikácie:
- Nové Mesto nad Váhom vo fotografii - V rozsiahlej monografii zachytáva vo vyše stostranovej publikácii hlavné historické i súčasné dominanty mesta. V knihe skĺbil minulosť i súčasnosť mesta, keď fotografie novomestských autorov Jozefa Šišovského, Jána Mikušku, Daniely Zelkovej, Jaroslava Mega, Fedora Tučku a Viliama Poláka prepojil s reprodukciami dvoch desiatok historických pohľadníc. Niektoré z nich sú datované až do roku 1904 a zachytávajú najmä priestory námestia a jeho priľahlé uličky. 116 strán, 2009
- Galéria Petra Matejku, Výtvarné umenie regiónu Nového Mesta nad Váhom, Kniha je bohato ilustrovaná a okrem farebných reprodukcií diel 40 výtvarníkov obsahuje aj ich základné životopisné údaje a čierno-biele portréty. 102 strán, 2009
- Slovenský kreslený humor a satira, Bienále Novomestský osteň - Prehľad slovenských autorov kresleného humoru s ukážkami ich tvorby, 110 strán, 2010
Publikácie
Erby a logá
Galéria Petra Matejku a Divadielko Galéria v Novom Meste nad Váhom